Apartman Su Arıtma Sistemleri

Müşterilerimizin birçoğu kendi daireleri dışında apartman yöneticilerinden kazan dairelerine de apartman su arıtma sistemi bağlatmaları hususunda taleplerde bulunmaktadır. Bunların başlıca sebepleri binaya dağıtılan su borularının eskimesi ve paslanmasından kaynaklı oluşan zararlı mikroorganizmalar ve bakterilerdir. Bu bakteriler evdeki tüm musluklardan cildinizle buluşmaktadır.  Evinize takılan reverse osmosis su arıtma cihazları içme suyu sağlasa bile diğer mecralar(tuvalet, banyo vb.) buralardan akan sularda birçok zararlı mikroorganizma sağlığınıza zararlı bir şekilde akmaktadır. Apartman su arıtma sistemleri bu suları da arıtır ve binadaki tüm musluklardan sağlıklı kireç ve klordan arındırılmış suya ulaşmanızı sağlar. Bu arındırılmış suyu sağlamak için genelde endüstriyel su arıtma sistemi sorumlularımız ücretsiz keşif yapıp karar verse de %90 Tandem Yumuşatma Sistemleri kullanılmaktadır ve Apartman su arıtma sistemleri fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Su Yumuşatma Aşamaları

Su yumuşatma işlemi iyon değiştirme yöntemiyle gerçekleşmektedir. İyon değişimi sertliğe sebep olan kalsiyum ve magnezyum iyonlarını içeren suyun, sodyum formunda katyonik bir reçineden geçirilmesi suretiyle gerçekleşmektedir. Sert su sodyum bazlı katyonik  reçineden geçerken içerisindeki sertlik iyonları (Ca+2 ve Mg+2) ; reçineye bağlı bulunan Na+ iyonları ile yer değiştirir.

Tandem Yumuşatma Aşamaları

Tandem Yumuşatma Sistemleri, iki yumuşatma ünitesinden oluşmaktadır. Sistem geçen su miktarına göre volümetrik olarak kontrol edilebilmektedir. Su Yumuşatma Sistemi ile her bir yumuşatma cihazı sırası ile rejenerasyon devresine girer ve hazır hale gelince prosesteki ünitenin doymasını ve prosesi kendine devretmesini bekler. Bu sayede insan müdahalesine ihtiyaç duymaksızın ve rejenerasyon işlemleri için proses durmadan günün 24 saati daimi şekilde yumuşak su üretilmiş olur.

Belli miktarda sert su reçine yatağından geçtikten sonra, reçine tanecikleri tamamıyla, sertlik mineralleriyle kaplanır. Bu durumda sertlik minerallerinin tutulması son bulur. Sertlik iyonlarının tekrar sudan tutulabilmesi için reçine taneciklerinin sertlik minerallerinden kurtarılarak tekrar sodyum taneciklerinin bağlanması gereklidir. Bu işleme ‘rejenerasyon’ adı verilir. Rejenerasyon işlemi, geri yıkama, tuzlu su emiş, yavaş durulama, hızlı durulama ve tuzlu su dolum olmak üzere 5 ana aşamadan oluşmaktadır. 5 aşamanın tamamlanması sonucu reçine, kalsiyum (Ca2+) ve Magnezyum (Mg2+) iyonlarını bırakırken, sodyum (Na+) iyonlarını tekrar kendine bağlar ve servis pozisyonuna hazır hale gelir.

Su Yumuşatma ünitelerinin dizaynı yapılırken reçine tankı içine yerleştirilecek olan reçine miktarı ham su karakterine, günlük ortalama debi ve pik su tüketimlerine bağlı olarak hesaplanır. Ayrıca rejenerasyon işlemi, zaman kontrollü, debi kontrollü veya sertlik analizörü ile çıkış suyu sertlik derecesi ölçümüne bağlı olarak otomasyonlu olarak sağlanabilmektedir.

 

 

Call Now ButtonHemen Ara 0532 460 09 93
× Bize Yazın